Bend New Radicals pojavio se na sceni u SAD 1998. godine i, tokom sledećih godinu dana, stekao slavu zahvaljujući globalnom megahitu „You Get What You Give”. Posle toga su imali još jedan, doduše manje uspešan singl – baladu „Someday We’ll Know” da bi se, ubrzo, povukli iz mainstreama. Jedini stalni članovi benda, Gregg Alexander i nekadašnja dečija zvezda mjuzikala Danielle Brisebois, nastavili su da pišu i komponuju za druge izvođače, odbijajući da odgovore na bilo kakva pitanja vezana za svoj nekadašnji bend.
Šta je bilo potrebno da se predomisle? Prvo su se ujedinili na jedno veče povodom inauguracije Joea Bidena. A šta ih je navelo da objave novu muziku? Pogađate: nacionalna konvencija demokrata u SAD i predsednička kampanja Kamale Harris i Tima Waltza. Kao zakleti levičari prevrćemo očima, kad god neko pokuša da nam objasni navodne razlike među suparnicima u američkom dvopartijskom sistemu, ali kao obožavaoci kratkovečnih New Radicals smo veoma, veoma srećni što su konačno rešili da se oglase.
U dugom pismu Dougu Emhoffu, suprugu Harrisove i navodnom superfanu New Radicalsa, Gregg Alexander je pisao o svom nedavno preminulom ocu i veteranu korejskog rata i svojoj staroj majci te zahvalio Demokratama što već četiri godine koriste „You Get What You Give” kao standardnu muzičku podlogu u svojim kampanjama i na mitinzima. Pevač je potom izrazio veliku zabrinutost zbog nekih od kontraverznijih izjava protivkandidata Donalda Trumpa i rekao da je ovo pravi trenutak da muzičari ustanu protiv zla.
New Radicals – nove-stare stvari
Alexander je na Spotify profil New Radicals okačio originalnu verziju pesme „Murder on the Dancefloor” koja je trebalo da bude njihov prvi singl pre više od dvadeset pet godina, ali je na kraju završila kod britanske dance-pop pevačice Sophie Ellis-Bextor, kao i „Lost Stars” koju je u filmu „Begin Again” pre jedanaest godina izveo Adam Levine iz benda Maroon 5. Istakao je da je njegova saradnica Brisebois ko-autorka druge pesme, što joj daje jedinstvenu, žensku tačku gledišta i dodaje nove dimenzije liku koji u tom filmu igra Keira Knightley.
Pismo se nastavlja pomalo konfuznim tonom, spominju se Republikanci koji misle da je Taylor Swift operacija ispiranja mozgova, kako su farmaceutske kompanije želele da otkupe „You Get What You Give” za svoje džinglove i reklame i uvek nailazile na negativan odgovor od Alexandera i Brisebois. Ima i par reči o teoretičarima zavere i desnom ekstremizmu.
Na kraju svog pisma Emhoffu Gregg Alexander ohrabruje ljude da slobodno puštaju „You Get What You Give” u bilo kom kontekstu vezanom za ženska, prava manjina i prava LGBTQIA+ zajednice.
Američka politika nas plaši, ali smo više nego srećni da čujemo nešto novo od New Radicals. A vi, ako niste znali za njih – vreme je da skinete njihov jedini album, „Maybe You’ve Been Brainwashed Too”.