Izložba radova slikara Željka Đurovića, Željka Tonšića, Vladimira Dunjića, Milana Tucovića, Zorana Velimanovića i Sergeja Aparina pod nazivom „Fantastičnih 6“, biće otvorena u utorak, 3. septembra u 19 časova, u galeriji Kuće legata u Beogradu.
Grupa slikara objedinjena izložbama i projektom „Fantastičnih 6“ postoji od 2016. godine. U njoj su okupljeni renomirani stvaraoci i višedecenijski prijatelji – Željko Đurović, Željko Tonšić, Vladimir Dunjić, Milan Tucović, Zoran Velimanović i Sergej Aparin, prenosi Nova.rs.
Raznorodna dela ovih autora izlagana su na zajedničkim postavkama u Beogradu, Kragujevcu, Užicu i Smederevskoj Palanci, viđena od više od 8.000 zaljubljenika u umetnost figurativnog, nadrealnog i vanpojavnog. Samo u Beogradu, u Kući Legata, 2017. godine, u večeri otvaranja bilo je više od 2.000 posetilaca.
„Predstavljeni umetnici, odavno su prepoznati od likovne javnosti i kritike. Dvojica su nas, nažalost, prerano napustila – Željko Tonšić i Milan Tucović. Zato je ova izložba retka prilika da se na jednom mestu ponovo sintetizuju njihovi radovi i energije koju nose“, ističe Maja Živanović.
„Svi koji smo poznavali i družili se sa Milanom Tucovićem (1965-2019), već pet godina osećamo strašno nedostajanje zbog njegove umetnosti, ali i harizme i dobrote koju je imao, i nesebično delio, poštujući svakog čoveka. Jedna od njegovih slika iz rane faze nosi naziv „Dečak koji je nosio svetlo“, i mislim da upravo ta rečenica oslikava samo njegovo biće. Iako vajar po vokaciji najviše će ostati upamćen po čudesnim slikama i objektima u kojim je spajao vremena na samo njemu osoben način. Bio je posvećenik magičnog realizma nasleđenog diskursa, autentičan u delima naglašene poetike nostalgičnih prizora i kulisa složenih i promišljenih scenografija“, dodala je ona.
Samorodno stvaralaštvo visokih slikarskih dostignuća Željka Tonšića (1954-2014) obeležile su arhetipske teme, paralele sa istorijom umetnosti specifičnog kreda u kojem se susreću i stapaju Vizantija i najviši dometi zapadnoevropskog slikarstva – i tako dobijaju svoj novi život.
„Od realnog ka nebeskom, Željko je težio paradigmi idealne žene koja u sebi poseduje vanvremensku lepotu. Lepotu, kao jedan od neobjašnjivih pojmova, koju posmatrač može samo da oseti i da joj se divi. U tehničkom pogledu, iako se ovaj umetnik najviše oslanjao na Van Ajkovo slikarstvo, vešto je spajao domete tog vremena i srednjeg veka u sopstveni simbolizam, a neverovatnu pažnju posvećivao je detaljima, tako da slike izgledaju poput fotografija“, navodi Živanović.
Postavkom umetničke grupe „Fantastičnih 6“ sintetizovana su dela nekih od najznačajnijih srpskih slikara 21. veka, koji su ugled stekli postepeno, kroz decenije – predano i kontinuirano, strpljivim radom. U svetu trivijalnosti i efemernosti, ovi umetnici su ličnim umetničkim izrazom, koji povezujemo s fantastičnim i metafizičkim, stvorili jedno meta-vreme, koje razumemo i volimo na osoben način.